Statystyka

Odwiedzających: 533932
Podstawy klubu MC Poleć znajomemu
Redaktor: edukacjamc   

Celem tej sekcji jest przegląd struktury i filozofii tradycyjnego klubu morocyklowego (MC). Nie skupia się on na priorytetach oraz odczuciach co do konkretnego klubu, gdyż każdy klub jest inny i posiada różne zasady wewnętrzne. Niezależnie od owych indywidualnych założeń każdej grupy, ważne jest, aby rozumieć podstawowe cele różnych klubów, które będziemy napotykać na swej drodze.

 

 

Pamiętaj, że jeśli posiadasz motocykl i motocykl wyznacza twój styl życia to stanowisz część społeczności motocyklowej.

Spośród wszystkich typów organizacji znajdujacych się w tej społeczności, to właśnie tradycyjny klub motocyklowy (MC) wyróżnia się najwyższym statusem.

 

 

RESPEKT, czyli SZACUNEK

 

Osoby, które znają zasady wiedzą, że barwy klubowe są jedną z najważniejszych rzeczy w życiu członka każdego klubu MC. Są one ściśle strzeżone, a droga do ich uzyskania jest długa i trudna. By być godnym noszenia barw, należy wykazać się ogromną samodyscypliną oraz osobistym zaangażowaniem. Niezależnie od naszego stanowiska wobec osoby noszącej barwy klubowe, powinniśmy traktować ją z szacunkiem. Ten szacunek rodzi się z uznania dla poświęcenia oraz osiągnięć, jakie osoba ta wykazała, by stać się memberem danego klubu. Praca nad samym sobą bywa nie łatwa i czasami trwa bardzo długo. Jednak, osoby decydujące się wkroczyć na nią, są wpełni świadome swojego wyboru. Właśnie to jest główny powód, przez który dla klubów MC tak ważny jest szacunek- bo włożyli całe swoje serce, całą swoją siłę, a nie jednokrotnie poświęcili swoje życie, by stać się członkiem wybranego klubu MC.

Wzbudzanie szacunku jest także bardzo ważne u społeczności poza motocyklowej. Grupa ta jest zdecydowanie większa i ma duży wpływ na wizerunek środowiska motocyklowego, ale także na jego dalszy rozwój, czy charakter przedsięwzięć. Żaden motocyklista nie chce być postrzegany jako "Biker Scum" (ang. "Motocyklowy Śmieć"). Takie określenie nie należy do pozytywnych. Trzeba sobie uświadomić, że zachowanie każdego motocyklisty wpływa na wizerunek ogółu. Dlatego dobre relacje z resztą społeczeństwa są szczególnie ważne. Wie o tym doskonale każdy członek tradycyjnego klubu MC i każdy powinien zachowywać odpowiedni poziom kultury osobistej. Celem jest wzbudzanie podziwu i szacunku, a nie strachu w oczach opinii publicznej.

 

 

BARWY

 

Większość społeczeństwa (osoby nie mające związku ze światem motocyklowym) nie zna i nie widzi różnicy pomiędzy MC, RC, FG czy osoby niezrzeszonej. Dla nich te różnice po prostu nie istnieją. Każdy, kto posiada motocykl wrzucany jest do tego samego worka- motocyklista. Tym bardziej nie potrafią zidentyfikować, czy postrzec różnic pomiędzy barwami poszczególnych klubów lub ich braku, co często prowadzić może do fałszywych zarzutów dokonania przestępstwa.

Niestety jest tak, że każde niewłaściwe zachowanie, czy jakiekolwiek wykroczenie, przestępstwo dokonane przez dany klub, grupę, czy jedną osobę, wpływa negatywnie na opinie o całym społeczeństwie motocyklowym, dotykając przede wszystkim kluby (grupy zorganizowane). Dlatego też, KAŻDY motocyklista, bez względu na przynależność do danej grupy/klubu powninen mieć pełną świadomość skutków swoich czynów.

Szczególnie kluby MC satarają się unikać incydentów z udziałem policji.

 

 

PRZYNALEŻNOŚĆ

 

Żaden z członków, jakiegokolwiek klubu nie będzie dzielił się informacjami dotyczącymi jego klubu (liczba członków, afery wokół klubu, informacje dot. jego członków oraz ich danych osobowych) z osobami spoza tegoż klubu. Każdy członek klubu jest w pełni świadomy, że reprezentuje swój klub 24 godziny na dobę, nie tylko wtedy gdy zakłada kamizelkę z barwami klubu. Wszystko, co powie lub zrobi w miejscach publicznych może mieć wpływ na klub oraz jego przynależność do tego grona. Członkowie rozumieją także doskonale, że jeżeli przekroczą którąś z granic, podlegają oni weryfikacji oraz ewentualnej karze dla ich własnego dobra oraz dla dobra klubu. Noszenie naszywek klubowch to dla członków coś więcej niż tylko sposób na wyróżnienie się na tle innych motocyklistów. Dla nich oznacza to bycie ze sobą, uzewnętrznienie i podkreślenie swojej więzi. Wielu z nas wie jak ciężko o dobre relacje w gronie rodzinnym, więc szczególnie i tu wymaga to bardzo ciężkiej pracy i poświęcenia. Żaden z członków nie zakłada kamizelki tylko po to, by wyglądać podobnie, czy co więcej wyznaczać jakiś trend w świecie motocyklowym. Kamizelka dla nich oznacza braterstwo (kluby męskie) lub siostrzeństwo (kluby żeńskie) w pełnym tego słowa znaczeniu. Zawsze w stosunku do swoich braci, czy też sióstr, są skłonni więcej dawać niż brać, wspierać, pomagać i mieć poczucie bezpieczeństwa wśród danego grona. Wszystko to może wydawać się bardzo idealistyczne, w niektórych przypadkach aż za bardzo, lecz tak właśnie jest. Ten idealizm był i jest wyznawany przez wszystkie kluby na świecie i jest to cel do którego dążą i zasada jaką praktykują.


Najważnejsze, by zdawał sobie sprawę z "Golden Rule" (tłum. "Złota Zasada") postępowania w czasie przebywania w kręgach klubowych lub ich bliskim otoczeniu:

Szacunek za zacunek. Jeżeli działasz z brakiem szacunku, to będziesz traktowany tak samo.

 

 

 

POZIOMY PRZYNALEŻNOŚCI

 

Kiedy ktoś dostaje pełne barwy klubu i staje się jego pełnoprawnym członkiem, czyli memberem, nie oznacza, że osiągnoł cel ostateczny i teraz może spocząć na laurach i mówiąc prościej- "mieć wyjebane". Przejście z Hangaround (przyjaciel klubu) do Prospecta (kandydat na pełnoprawnego członka klubu), by wreszcie stać się Memberem (pełnoprawny członek klubu) nie jest wspinaczką z dołu do góry, ale to raczej jak wspinanie się po stale rosnącym zboczu. W tym czasie taka osoba staje się silniejsza i bardziej zaangażowana w życie klubu, zawiązuje także silne więzi ze swoimi braćmi/siostrami klubowymi. Każda naszywka, którą założy kandydat czy też pełnoprawny członek klubu jest w pełni zasłużona. W tej praktyce uznaje się zasadę, że im dłużej jest się memberem danego klubu, tym większe ma się doświadczenie oraz więź z klubem, co również równoznaczne jest z zaufaniem jakim obdarzają go inni członkowie klubu oraz w jakim stopniu liczą się z jego zdaniem.

 

 

KANDYDOWANIE a POSZUKIWANIE

 

Prospektowanie nie oznacza inicjacji na członka klubu. Staje się jedynie jego częścią. To czas, w którym klub sprawdza swojego kandydata, czy potrafi godnie reprezentować klub, czy jest odpowiednio zaangażowany w jego życie, czy zasługuje i jest gotowy na noszenie barw klubu i stanie się jego memberem.

 

Jest to czas, w którym:

 

-Kandydat/-ka powinna wykazać postawę, przez którą przemawiać będzie poczucie odpowiedzialności, ale także szacunku dla każdego członka klubu.

 

-Kandydat/-ka nabiera podstawowej wiedzy na temat środowiska klubowego oraz poznaje zasady w nim panujące.

 

-Kandydat/-ka uczy się nawyków, które wpływają na bezpieczeństwo i dobro klubu oraz każdego jego członka, a także komunikacji z innymi klubami motocyklowymi.

 

-Kandydat/-ka uczy się współpracy z klubem oraz poznaje jego cele.

 

-Kandydat/-ka przyzwyczaja się do głębokiego zaufania jakim zostanie stopniowo obdarzony i jakim obdarzać powinien swych przyszłych braci/siostry (nawet na oślep). Oczywiście kandydat musi jak najbardzej wykazać, że jest godny zaufania.

 

 

Lista ta może być dużo dłuższa i w zależności od klubu, mieć dodatkowe podpunkty. Chodzi jednak o to, aby wykazać, że okres próbny ma określone cele i że kandydat, a póżniej członek klubu, zna oraz stosuje się do zasad panujących wewnątrz klubu i zgadza się z jego celami, które zostały wyznaczone w momencie jego powstania. Nie można jednak zrobić czegoś na rodzaj listy kontrolnej, w której zawierać się będzie to, czego oczekuje się od kandydata/-ki. Nie ma żadnej recepty na sukces, ale kluczem jest postawa i szacunek. Wszystkich innych reguł można się nauczyć z czasem, ale stosunek człowieka, jego charakter pochodzi z serca.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »